Gıda Alerjisi Farkındalığı: Bu İpuçları ve Tıbbi Uyarı Cüzdanına Hazırlıklı Olun

Gıda Alerjisi Farkındalığı: Bu İpuçları ve Tıbbi Uyarı Cüzdanına Hazırlıklı Olun

Ocak 25, 2023 0 Yazar: admin

Gıda alerjilerinden birinin öldüğünü nadiren duyarsınız, ancak bu olduğunda, genellikle ulusal haberlere ulaşır. Neden? Niye? Çünkü yemek, her gün – günde birkaç kez – yediğimiz bir şeydir ve herkes gıda alerjilerinin tehlikelerinin farkında olmalıdır. Yer fıstığı gibi bazı yiyecekler, yiyeceklerde bulunan ve havaya da salınan çok güçlü alerjenler içerir. Bu nedenle, şiddetli gıda alerjisi olan birinin dışarıda nerede ve nasıl yemek yediğine son derece dikkat etmesi gerekir.

Gıda Alerjisi Ölümleri

Gıda Alerjisi Farkındalığı: Bu İpuçları ve Tıbbi Uyarı Cüzdanına Hazırlıklı Olun

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl gıda alerjilerine bağlı yaklaşık 150 ölüm vardır


Amerika Birleşik Devletleri’nde
her yıl gıda alerjilerine bağlı yaklaşık 150 ölüm vardır. Gıda alerjileri, böcek ısırıklarından ve ilaçlara verilen reaksiyonlardan daha fazla ölümden sorumludur.

Alerjik reaksiyon meydana geldiğinde uygun tıbbi müdahale sağlanmış olsaydı, bazı gıda alerjisi ölümleri önlenebilirdi. Ne yazık ki, dışarıda veya evde tek başına yemek yiyen biri, çevresinde sebebini bilen kimse olmadan alerjik reaksiyon gösterebilir. Şiddetli reaksiyonlarda kişi konuşamayabilir veya hiç hareket edemeyebilir. Sağlık görevlileri geldiğinde hastayı nasıl tedavi edeceklerini bilmiyorlar.

Ölümcül olmayan alerjiler yine de kramplar, baş dönmesi, kaşıntı ve kızarıklık, kurdeşen, baş ağrısı, dudakların şişmesi, ağızda karıncalanma, nefes darlığı ve hırıltı gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir


Ölümcül olmayan alerjiler
yine de kramplar, baş dönmesi, kaşıntı ve kızarıklık, kurdeşen, baş ağrısı, dudakların şişmesi, ağızda karıncalanma, nefes darlığı ve hırıltı gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar bile gerçekten acil olmadığı halde acil görünebilir, bu nedenle acil durum personeli bu semptomları olan birine de başvurabilir.

Gıda Alerjilerinizle İletişimde Kalmak

Önleme, özellikle tehlikeli olan gıda alerjilerinde her zaman en iyisidir


Önleme, özellikle tehlikeli
olan gıda alerjilerinde her zaman en iyisidir. Dışarıda yemek yerken, sipariş edeceğiniz yemeğin alerjik reaksiyona neden olabilecek maddeler içerip içermediğini garsona sorun. Ayrıca, yemek yemeden önce güvenli olduğundan emin olmak için market alışverişi yaparken yiyecek etiketlerini ve içecek ve çeşnilerin üzerindeki etiketleri kontrol edin. Alerjiniz olan yiyeceklerin bir listesini, dışarıda yemek yerken hatırlatıcı olarak cüzdanınızda veya çantanızda bulundurun.

Halihazırda ciddi bir gıda alerjisi krizi geçirdiyseniz, acil durumlar için yanınızda bulundurması için doktorunuza kendi kendine enjekte eden bir epinefrin isteyin. Bu hayatınızı kurtarabilir!

Tıbbi Acil Durum Çalışanlarının İşlerini Yapmalarına Yardımcı Olun


Tıbbi Acil Durum
Çalışanlarının İşlerini Yapmalarına Yardımcı Olun

Hazırlanmanın bir başka yolu da, kimliğinizle birlikte tüm tıbbi acil durum bilgilerinizi tek bir yerde yanınızda bulundurmaktır. Bu bilgiyi çantanızda veya cüzdanınızda tutun, böylece acil durum görevlileri geldiklerinde size nasıl teşhis koyacaklarını ve tedavi edeceklerini bileceklerdir.

İçinde tüm tıbbi bilgileriniz ve alerji ayrıntılarınızın bulunduğu Tıbbi Uyarı Cüzdanları adı verilen özel cüzdanlar artık mevcuttur


İçinde tüm tıbbi
bilgileriniz ve alerji ayrıntılarınızın bulunduğu Tıbbi Uyarı Cüzdanları adı verilen özel cüzdanlar artık mevcuttur. Her Tıbbi Uyarı Cüzdanında bir “Medic Alert” sembolü ve her cüzdanda ücretsiz bir Tıbbi Bilgi Kartı bulunduğundan, acil durum çalışanları bunları kolayca tanır. Naylon, vinil ve deri olarak gelirler. İkiye katlama, üçe katlama ve boyun cüzdanları gibi çeşitli stiller mevcuttur. Aileler bunları ailenin her üyesi için kullanabilir, böylece bir gıda alerjisi reaksiyonu veya başka herhangi bir tıbbi acil durum meydana gelirse herkes korunur.

Küçük bir hazırlık ve bir Medic Alert Wallet ile dışarıda veya bir arkadaşınızın evinde yemek yerken içiniz rahat edecek. Besin alerjileri hayatınızı kontrol etmek zorunda değil!