Bitkisel Takviye, Besin ve İlaç Etkileşimleri

Bitkisel Takviye, Besin ve İlaç Etkileşimleri

Ocak 25, 2023 0 Yazar: admin

Yeni milenyumun gelişi, tedavinin daha sofistike hale geldiği tıp alanında önemli ilerlemeler getirdi. Ancak son zamanlarda, günümüzün modern dünyasında sağlık bilincine sahip bireyler arasında bitkisel ürünlerin ve diyet takviyelerinin popülaritesinde istikrarlı bir artış olduğu görülüyor. Otların kullanımı eski zamanlardan beri geleneksel bir uygulama olmasına rağmen, bazı bitkilerin ve özlerinin mide ağrısı, baş ağrısı, cilt enfeksiyonları gibi çeşitli rahatsızlıkların yanı sıra yaraların tedavisindeki etkinliği, bunu yapamayanlar için popülerliğini korumuştur. modern tıbbın yüksek maliyetini karşılar. Diğerleri, önleyici ve tedavi edici amaçlar için daha sağlıklı bir seçenek olarak “doğal ol” fikrini savunuyor. Ayrıca, bitkisel ilaçlar bile artık geleneksel taze veya kurutulmuş bitkilerle sınırlı değil, artık tablet, kapsül, toz veya çay şeklinde geliyor.

İlaçlar ve Bitkisel İlaçlar
Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, bir hastalığın semptomlarını iyileştirebilen ve azaltabilen ve insan vücudu ile farklı şekillerde etkileşime giren güçlü bileşenlere sahip kimyasal maddelerdir. Farklı yaşam tarzlarının, belirli ilaçların vücutta çalışma etkinliğini ve yeteneğini etkileme yolu vardır. Yiyecekler, içecekler, alkol, kafein, sigara ve bitkisel takviyeler ilacın etkinliğini azaltarak ilaç etkileşimine neden olabilir veya ciddi yan etkilere yol açabilir.
Bitkisel ilaçlar birçok sağlık sorununu tedavi etmede ve iyileştirmede etkili olabilir. Bununla birlikte, güvenliği sağlamak ve olası ilaç etkileşimlerinden kaçınmak için düzgün ve dikkatli bir şekilde alınmalıdırlar. Bitkisel ürünler, saflık ve etki açısından düzenlenmemiştir ve geleneksel ilaçların gerektirdiği bilimsel titizlikle test edilmemiştir. Üreticilerinin, ürünlerini pazarlamak için ABD Gıda ve İlaç İdaresine güvenlik ve etkinlik kanıtı sunmaları gerekmemektedir. Bu nedenle, alerjenler ve polen gibi safsızlıkların neden olduğu bitkisel ilaçlarla ilişkilendirilebilecek yan etkiler ve ilaç etkileşimleri büyük ölçüde bilinmemektedir. Ayrıca, bazı bitkisel ürünler, yan etki olasılığını artırabilecek yüksek potansiyele sahiptir. Bu nedenle, bitkisel ürünlerin hastalığın teşhisi, tedavisi, tedavisi ve/veya önlenmesi amacıyla pazarlanması söz konusu değildir. Aslında, 1994 tarihli Diyet Takviyesi Sağlık ve Eğitim Yasası, bu ürünlerin etiketlerinde, yorgunluğun hafifletilmesi gibi insan vücudu üzerindeki iddia edilen etkileri veya bir kişinin genel refahını artırmaya nasıl yardımcı olabileceği gibi ifadeleri içermesine olanak tanır. ruh hali geliştirme olarak. Bitkisel ürünlerin beyan edilen bu etkileri analiz edilmiş ve çeşitli hastalık ve durumlar için klinik etkinlik iddialarına benzediği kanıtlanmıştır.

Bitkisel Takviye, Besin ve İlaç Etkileşimleri

Bitkisel İlaçların Yan Etkileri
Bitkisel ürünler herhangi bir reçeteye ihtiyaç duymadan yaygın olarak bulunur


Bitkisel İlaçların Yan
Etkileri
Bitkisel ürünler herhangi bir reçeteye ihtiyaç duymadan yaygın olarak bulunur. Bir de aldığı takviyeleri doktorlarına bildirmeyenler var. Aşağıdakiler gibi potansiyel ilaç etkileşimlerinden kaçınmak için tıbbi rehberlik gereklidir:
Gingko Biloba Ekstresi, birçok öğrenciye ve profesyonele hafıza fonksiyonlarını geliştirmede yardımcı olan bir beyin güçlendirici olarak bilinir. Bununla birlikte, spontan kanamaya neden olduğu ve anti-koagülanlar ve anti-trombosit ajanlarla etkileşime girdiği bildirilmiştir. Depresyon tedavisi olarak reklamı yapılan St. John’s Wort’un serotonin, dopamin ve neropinefrin düzeylerinde artışa neden olduğu ima edilmiştir. Tiramin içeren besinlerle etkileşime girmese de reçeteli antidepresanlarla kullanılmamalıdır. Efedrin içeren bitkisel ürünler, olumsuz kardiyovasküler ataklar, nöbetler ve ölümlerle ilişkilendirilmiştir. Popüler olarak fiziksel ve psikolojik etkileri ile tanınan ginseng, genellikle iyi kabul edilir ve tolere edilir, ancak varfarine yanıtın azalmasına neden olduğu bildirilir.
Bu nedenle hekimler, hastalarının diyet takviyesi kullanımı konusunda bilinçli olmalıdır. Bitkisel takviyeler o kadar popüler hale geldi ki doktorlar, tıbbi geçmişin bir parçası olarak hastaları tarafından kullanımı hakkında sorular sorma ihtiyacı duyuyor.

Güvenlik önlemleri
İlaçlarınızı alırken minimum riskle maksimum faydayı elde etmek için daima doktorunuzun talimatlarına dikkatle uyunuz. Gıda, alkol, kafein veya bitkisel takviyelerle ilaç etkileşimine bağlı olarak ilaçların etkinliğindeki değişiklikler çok önemlidir. Bununla birlikte, dozaj, yaş, kilo, cinsiyet ve hastanın genel sağlık durumu gibi başka faktörler de bu varyasyonları etkileyebilir.
İlaç kullandığınızda, en az riskle maksimum faydayı elde etmek için doktorunuzun talimatlarını dikkatle uyguladığınızdan emin olun. Gıda, alkol veya kafein ile etkileşime bağlı olarak ilacın etkisindeki değişiklikler önemli olabilir; ancak doz, yaş, kilo, cinsiyet ve genel sağlık gibi bu tür varyasyonların potansiyelini etkileyen birçok bireysel faktör vardır.
Olası ilaç etkileşimleri hakkındaki bu bilgiler, doktorunuzun veya sağlık uzmanlarınızın tavsiyelerinin yerine geçmemelidir. Muhtemel ilaç etkileşimleriyle ilgili herhangi bir sorun veya soru, onlara danışılmalıdır. Unutmayın, ilaç etkileşimleri ciddi tıbbi durumlara neden olabilir.