Zinde Kalmak için Doğru Yiyecekleri Tüketmeye İlişkin Yönergeler

Zinde Kalmak için Doğru Yiyecekleri Tüketmeye İlişkin Yönergeler

Ocak 21, 2023 0 Yazar: admin

Günümüzde, doğru yiyecekleri yemeye ilişkin herhangi bir kontrol veya yönerge bulunmamaktadır. Çoğu insan bol etli lezzetli Burgerleri cezbeder ya da Pizza veya peynir veya sadece et veya başka bir şey yemeye alışkındırlar. Bir kişinin bir rejimi takip etmesine ve iyi bir sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olmasına yardımcı olan bazı yönergeler vardır.

Her zaman ne tür yiyeceklerin diğerlerinden daha iyi veya diğerlerinden farklı olduğu sorusu vardır. Peki vitaminler, mineraller, yağlar, çözünür elementler hepsi önemlidir ve gıdanın bir parçasıdır. Vitaminler genellikle ek olarak kullanılabilir ve aslında sağlıklı kalmak için en iyisidir, az yağlı yemeklerin soğutulmasına yardımcı olur.

Zinde Kalmak için Doğru Yiyecekleri Tüketmeye İlişkin Yönergeler

Dengeli beslenmeden bahsederken bir sağlık uzmanının veya beslenme uzmanlarının sıklıkla bahsettiği dört ana besin grubu vardır


Dengeli beslenmeden bahsederken
bir sağlık uzmanının veya beslenme uzmanlarının sıklıkla bahsettiği dört ana besin grubu vardır. Farklı yiyecek grupları ile yetişkinler ve çocuklar için de porsiyon miktarları vardır.

Et, yumruk, kümes hayvanları ve fasulye ile günde 2-3 porsiyon olmalıdır. Bu grup Protein grubuna girer ve bunun için harika bir kaynaktır. Pişmiş fasulye, yağ oranı düşük olduğu için sağlık için iyidir. Bu yiyeceklerden bazıları hamburger, yumurta, fasulye, tavuk, balık ve fıstık ezmesi olabilir.

Süt, kalsiyum ve protein açısından önemlidir


Süt, kalsiyum ve
protein açısından önemlidir. Mağazadan az yağlı süt ürünlerini seçebilirsiniz. En az 2-4 porsiyon süt ürünü olmalı, peynir, süt, yoğurt, süzme peynir ve süt içeren her şeyi içermelidir.

Meyve ve sebzeler çok önemlidir ve yağ ve kalorileri düşüktür. Sadece harika bir vitamin, potasyum, lif ve karbonhidrat enerjisi kaynağı değiller, aynı zamanda sağlık için çok besleyiciler. Turuncu veya sarı sebzeler A Vitamini içerir. Limon dahil tüm turunçgiller C Vitamini içerir. Her birinden 2-4 porsiyon alınması çok önemlidir. Bunlar, meyve suları ve pişmiş veya çiğ tüm sebze ve meyveleri içerir.

Tahıllar, büyük bir enerji kaynağı olan B vitamini ve lif sağlayan kompleks karbonhidratlar olarak bilinir


Tahıllar, büyük bir
enerji kaynağı olan B vitamini ve lif sağlayan kompleks karbonhidratlar olarak bilinir. Krep ve makarna, ekmek, pilav ve tahıllardan oluşan bu yiyeceklerden 6-8 porsiyon alabilirsiniz.

Katı ve sıvı yağlar mümkün olduğu kadar az kullanılmalıdır. Buna yağlar, tereyağı, ekşi krema, soda, şeker ve çok fazla kalorisi olan her şey dahildir. Size sağlıklı bir diyet vermek için katı ve sıvı yağların gerçekten dengelenmesi gerekir. Çoğu insan, diyet için eşit derecede önemli olan diğer yiyecekler yerine katı ve sıvı yağları tercih eder.

Yeni besin grubunda günde 2 meyve, 2 çeşit tahıl, 3 sebze ve 4 bakliyat olması gerektiği söyleniyor


Yeni besin grubunda
günde 2 meyve, 2 çeşit tahıl, 3 sebze ve 4 bakliyat olması gerektiği söyleniyor. Baklagiller fasulye, bezelye veya mercimektir; Bunlar kalsiyum, çinko, protein ve B vitaminleri için gerçekten iyidir. Yeni besin grubu günde toplam 53 gram yağ ve 2 porsiyon et, balık ve kümes hayvanları yemeye gelen günde toplam 24 gram şeker ile entegre edilebilir.