Yiyecek ve Böcek Alerjisinden Kurtulmak

Yiyecek ve Böcek Alerjisinden Kurtulmak

Ocak 19, 2023 0 Yazar: admin

Bazı yiyeceklere veya böcek ısırıklarına aşırı alerjik reaksiyon gösterenler için iyi haberler olabilir. Uzmanlar, birkaç ürünün umut sunabileceğini söylüyor.

Araştırmalar, alerjik reaksiyonlara en çok neden olan altı gıdanın süt, yumurta, yer fıstığı, buğday, soya ve ceviz ve ceviz gibi ağaç yemişleri olduğunu, alerjik reaksiyonların çoğuna neden olan beş böcek türünün ise sarı ceketler, bal arıları olduğunu gösteriyor. kağıt eşek arıları, eşek arıları ve ateş karıncaları.

Uzmanlar, kaçınmanın en kolay mücadele olduğunu söylüyor. “Gıda alerjilerinin tedavisi yoktur. Anafilaksiye (dakikalar içinde vücudun birçok sistemini vurabilen yaşamı tehdit eden bir reaksiyon) karşı tek etkili tedavi epinefrin enjeksiyonudur. Alerjisi olanların EpiPen veya Ana-Kit taşımaları konusunda uyarıyorum. ABC’nin “The View” programında sıklıkla sağlık tavsiyeleri sunan bir dahiliyeci olan Dr. Steven Lamm diyor.

Kolayca enjekte edilebilir bir formda epinefrin içeren bu acil durum cihazları, hava yollarının açılmasına ve kan basıncının iyileştirilmesine yardımcı olur, ancak hemen kullanılmaları gerekir.

Böcekler söz konusu olduğunda, ateş karıncaları her yıl 20 milyondan fazla insanı sokar ve her yıl diğer tüm böceklerin toplamından daha fazla sayıda çocuk ateş karıncaları tarafından sokulur. Sokmaları kaşıntı, yanma ve ağrıya neden olur.

Bayer Çevre Bilimi’nde böcekbilimci olan Ph.D. Nate Royalty, “Rahatsız edildiğinde, yüzlerce, bazen binlerce karınca bir davetsiz misafire saldıracak ve en şiddetli vakalarda yaşamı tehdit edebilecek acı verici sokmalara neden olacaktır” diyor.

Çoğu sokma tedavi edilebilir olsa da, tüm insanların yüzde 10-15’i ateş karıncalarının sokmalarına karşı şiddetli, lokalize alerjik reaksiyonlar gösterebilir ve yüzde 1-2’si, nadir durumlarda ölümle sonuçlanan sistemik alerjik reaksiyonlara sahip olabilir. Ateş karıncaları şu anda ABD’de İspanya ve Fransa’nın toplamından daha büyük bir alan olan 325 milyon dönümlük alanı istila ediyor.

“Ev sahiplerini, ateş karıncası sorunu olup olmadığını belirlemek ve kontrol yöntemlerini araştırmak için profesyonel çim bakım ve haşere kontrol şirketleriyle konuşmaya teşvik ediyoruz. Çimlere ve peyzaja yayılan düşük dozlu, granüler bir böcek ilacı olan TopChoice® gibi önleyici kontrol yöntemleri Gübre gibi yataklar, hem mevcut tümsekleri kontrol ediyor hem de yeni tümseklerin oluşumunu bir yıla kadar kontrol etmeye yardımcı oluyor” diye onaylıyor Royalty.