Çiğ Gıdacılık nedir?

Çiğ Gıdacılık nedir?

Ocak 19, 2023 0 Yazar: admin

Zaman başladığından beri alternatif diyetler mevcuttur. İnsanların çevreyi ve kendi bedenlerini daha iyi anladıkları günümüzde, dünya çapında benimsenen birkaç alternatif diyet vardır. Daha çok Rawism veya Raw Food Diyeti olarak bilinen çiğ gıdacılık, günümüzdeki birçok alternatif diyetten yalnızca biridir. Bu şekilde yemekten elde edilebileceği söylenen büyük sağlık yararları nedeniyle popülaritesi arttı.
Çiğ gıda diyeti, meyve ve sebzelerin çiğ olarak yenildiğinde insan için daha faydalı olduğu kavramından kaynaklanmaktadır. Bazı kişiler, çiğ olarak yenen besinin insan vücuduna daha faydalı olduğu gibi, insanı daha enerjik yaptığına inanır. Bu nedenle, çiğ gıda diyeti uygulayan kişiler büyük ölçüde pişmemiş yiyecekler yiyecektir. Bu kişiler ayrıca işlenmemiş yiyecekler veya organik yiyecekler yerler. Genellikle çiğ gıda diyetinin yüzde sekseni doğal haliyle tüketilmektedir. Çiğ gıda diyetinde yediğiniz her şeyin tamamen çiğ olması gerektiği yaygın bir yanılgıdır. Çiğ gıda diyetini destekleyen uzmanların çoğu, diyetinizin yüzde seksenini çiğ olarak tüketerek, çiğ gıda diyetinin tüm faydalarını elde edebileceğinizi söylüyor.
Faydalar:
Vücuda enerji vermek gibi faydalarının yanı sıra çiğ gıdalara atfedilen birçok fayda vardır. Örneğin, çiğ gıda diyetine sahip olmanın diyabet ve cilt hastalıkları gibi sağlık sorunları için harikalar yarattığı iddia ediliyor. Çiğ gıda diyetinin, bireylerin temelde sağlıklı bir cilt olan o “ışıltıyı” elde etmelerine yardımcı olduğu da bilinmektedir. Çiğ gıda diyetlerinin insanlara iyi sindirimde yardımcı olduğu da bilinmektedir. Çiğ gıda diyetlerinin de bireyin kilo vermesinde etkili olduğu bilinmektedir. Çiğ gıda diyetleri daha az miktarda sodyum içerir. Ayrıca, bir bireyin sağlığına katkıda bulunan potasyum ve lif bakımından yüksektir.
Yan etkiler:
Çiğ gıda diyetinin avantajları olduğu gibi, çiğ gıda diyetinin bazı dezavantajları da vardır. Ancak bu çiğ gıda diyetleri, daha önceki diyetleri kafein, et ve şeker açısından oldukça ağırsa, kişilerde detoksifikasyon benzeri bir duyguya sahip olmalarına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişiler mide bulantısı, yemek yeme isteği ve baş ağrısı gibi yan etkilerle karşılaşabilir. Ayrıca kansızlık, osteoporoz riski taşıyan bireyler ve hamileler çiğ gıda diyetine uymamalıdır. Ayrıca, kalsiyum, proteinler ve demirde bazı beslenme eksiklikleri olasılığı vardır.
Çiğ yiyecekler için birkaç tarif var. Bu tarifler, çiğ gıdaya hitap eden çeşitli web sitelerinde ve çiğ gıda diyetini uygulayan bireylerde kolayca bulunabilir. Herhangi bir arama motorunda yapacağınız basit bir arama, size çiğ gıda diyetine hitap eden ve bunun için tariflere sahip olan tüm büyük web sitelerinin bağlantılarını verecektir.
Çiğ gıda diyeti denemeyi düşünüyorsanız, çiğ gıdalardan oluşan diyetinizin oranlarını kademeli olarak artırarak kendinizi nazikçe kırın. Hepsini bir kerede yapmaya çalışırsanız, bu sizin için çok fazla bir değişiklik olacak ve neredeyse kesin olarak vazgeçip eski yeme alışkanlıklarınıza geri döneceksiniz. Bu gerçek bir utanç olurdu, çünkü o zaman çiğ gıda diyetini takip ederek elde edebileceğiniz büyük sağlık faydalarını asla fark edemezsiniz.