Şirket Kültürü Ne Fark Yaratır

Şirket Kültürü Ne Fark Yaratır

Ocak 15, 2023 0 Yazar: admin

Önde gelen birçok perakende kuruluşunda çalışmış biri olarak hem olumlu hem de olumsuz kültürlerin iş gücü, müşteriler ve tabii ki işin başarısı üzerindeki etkisini gördüm. Hiç şüpheniz olmasın, örgütün başkanı söz ve davranışlarla kültürün ne olacağını dikte eder. Size bir CEO ve bir beyefendinin yarattığı inanılmaz kültürden bahsetmek istiyorum, ben Sam diyeceğim.
Üç yıl boyunca, başarılı işletmesini büyük, eski usul bir perakendeciye satmaya karar vermeden önce, bu adamın başkanlığını yaptığı şirkette çalışma fırsatım oldu. Onun adına hepimiz çok mutlu olduk. Bu satış, kendisi ve karısı için çok daha fazla zaman anlamına gelecekti ve uzun yıllar süren sıkı çalışmanın ve işlerine adamanın ardından genel olarak hayatın tadını çıkaracaktı. Böyle büyük bir lideri kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık ama gerisini hak ettiğini biliyorduk ve geçmiş olsun dileklerimizi ilettik.
Bu üç yıl, belki de yirmi yılı aşkın bir süredir tüm kariyerimin en ödüllendirici ve eğitici yıllarıydı. Şirket öyle bir şekilde yönetildi ki, kendinizi onun önemli bir parçası gibi hissetmekten başka seçeneğiniz yoktu. Hiçbir çalışana, şirket içinde neler olup bittiğine dair güncel iletişim almaya değmeyecek bir numara gibi davranılmadı. Yönetici, eylemlerinin mağaza personeli ve müşteriler üzerindeki etkisinin her zaman farkındaydı. Bu şirkette herkes nerede ve kim tarafından satış yapıldığını anladı ve çalışanları veya müşterileri etkileyecek önemli kararlar alınırken sahadan gelen girdileri dahil etmek için her türlü çaba gösterildi.
Bahsettiğim adamın elinde her zaman başarılı bir şirket yoktu. Anladığım kadarıyla bir zamanlar şirket iflasın eşiğine gelmişti. O ve sadık çalışanları onu kurtarmayı başardılar. Kendini adama, yeni bir yön ve yeni bir varoluş biçimi gerektiren oldukça büyük bir başarıydı. Sam, şirketini doğru yöne taşımak için pek çok şey yaptı. Hepsini detaylandırmak, bir gün yazacağını umduğum bir kitap ve benim elimde olandan çok daha fazla bilgi gerektirecektir. Bu adamı bazı meslektaşlarım kadar iyi tanımıyordum ama kesinlikle dürüst bir adam olduğunu biliyorum. O söylerse bankaya götürebilirsin.
Gemiye geldiğimde şirket çok iyi gidiyordu. Yepyeni bir kültür inşa edilmişti. Bu doğru inşa edilmiş. Kültür, söylediğiniz her kelime ve yaptığınız her eylemle inşa ettiğiniz bir şeydir. Pozitif bir kültür tesadüfen oluşmaz. İnsanlarla çok fazla iç arama ve kontrol gerektirir ve tam da her şeyi anladığınızı düşündüğünüzde tekrar kontrol etmeniz gerekir. Her şeyi bilmediğinizi ve tüm cevaplara sahip olmadığınızı bilmek ve kabul etmek için yetenek ve isteklilik gerekir. Belirli bir durumdan etkilenen insanlardan girdi ve geri bildirim alma arzusu gerekir. Çalışmayan bir şeyi düzeltmek için harekete geçmek cesaret ister. Koçluk, sadakat ve ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmak gerekir. İnsanların istedikleri için hata yapmadıklarını anlamak gerekir. Ortalığı batıran birine kesin ama nazik bir söz gerekir. İş ailenizde bulunanlar arasında bir aidiyet duygusu uyandırma becerisini gerektirir. Sam kesinlikle tüm bunları yaptı ve yönetici ve yönetim ekiplerinin de aynı şeyi yapmasını sağlamak için yorulmadan çalıştı.
Mağaza Müdürleri davet edildi ve sadece kendi mağazalarını değil tüm organizasyonu etkilemeleri bekleniyordu. Bir talepte bulunursa, kabul edilebilir yalnızca iki sonuç vardı. 1) Talep kabul edildi ve tamamlanma tarihi verilecekti veya 2) Talep kabul edilmedi ve nedenleri açıklandı. Mağaza Müdürü sonuçtan memnun kalmazsa, orada durmadı. Onu tatmin etmeyen bir cevaba razı olması asla beklenmiyordu. Ardından gelen süreç, Mağaza Müdürü ikna olana ve talebinin verilemeyeceği konusunda tatmin olana veya talebin verilmesi gerektiğine Yöneticisini ikna edene kadar açık ve devam eden bir diyalog süreciydi. Birileri bitti dedi diye bitmedi.
Ve şirket gelişti. Şirketin satıldığı haberinin ardından saha yönetiminin çoğu bir süre yerinde kaldı. Ne yazık ki, her güzel şeyde olduğu gibi, tanıdığımız ve sevdiğimiz kültür de sona erdi. Bir yas dönemi gibiydi. Yönetim ve yönetim yeni zorluklara yöneldi ve iş, en azından kısa vadede, doğrudan düşüşe geçti.
Yeni sahipler ne olduğunu asla anlamayacak. Sebepler ve mazeretler olacak ama bunların hiçbiri bir şey ifade etmiyor. Muhtemelen farkına bile varmadıkları gerçek şu ki, büyük kültür kasabadan kaçtı; açıkça gereksiz görüldü ve kurtarılmaya değmez. Bu kadar basit ve çok yazık.
Sam’in çevresinde yaşayan bizler, o ve özenle seçilmiş ekibi artık dümende olmadığında ne olduğunu açıkça anlıyoruz.
Başarılı bir işi sürdürmenin anahtarı, kültüre SAYGI DUYMAKTIR – sonuçta, iş gizliden gizliye onun üzerinde gelişiyor; Bir süre dikkatlice GÖZLEMLEYİN ve ardından uygun şekilde HAREKET EDİN.